بافت عکس روی فرش – بافت سفارشی عکس روی تابلو فرش دستباف و ماشینی

فهرست مطالب

بافت عکس

امروز قصد داریم که انواع بافت عکس روی فرش و تابلو فرش را با تمام جزئیات برای شما شرح دهیم و شما را برای ثبت یک سفارش بافت آگاهانه در سایت تخصصی piccarpet.com آماده کنیم.

بافت عکس روی فرش و تابلو فرش
بافت عکس روی تابلو فرش

بافت عکس شخصی و یا تصویر سفارشی با چند روش انجام می‌شود؟

بافت سفارشی عکس بر روی فرش فقط به 2 صورت انجام می‌گیرد:

 1. بافت ماشینی عکس
 2. بافت دستی عکس

اگر شما قصد تبدیل عکس به تابلو فرش را دارید، به غیر از بافت تصویر، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که در لینک مربوطه می‌توانید آن‌ها را نیز مشاهده کنید ولی اگر هدفتان تنها بافت هست ما را در ادامه همراهی کنید.

پیش از هر چیز برای اینکه دید بهتری نسبت به بافت عکس پیدا کنید، نمونه‌ای از بافت سفارشی تابلو فرش را در فیلم زیر مشاهده کنید:

 

1) بافت عکس روی فرش به صورت ماشینی:

بافت ماشینی عکس کاملا مانند بافت فرش‌های خانگی صورت می‌گیرد. به طور کلی بافت فرش ماشینی با ماشین آلات صنعتی مدرن و بسیار گران قیمت انجام می‌شود که دارای یک کامپیوتر هستند تا داده‌های مورد نظر را گرفته و به صورت اتوماتیک بافت را انجام دهند.

از جمله‌ی این دستگاه‌ها می‌توان دستگاه بافت شونهر (محصول تکنولوژی بافت آلمان) و انواع دستگاه‌های HCP (محصول تکنولوژی شرکت وندویل بلژیک) را نام برد.

بافت عکس سفارشی روی فرش
نمونه‌ای از بافت عکس سفارشی روی فرش

برای سفارش بافت عکس شخصی به صورت ماشینی باید چه کنیم؟

برای بافت سفارشی تابلو فرش، 3 مرحله‌ی زیر باید طی شود:

1. مرحله‌ی اول در واقع تایید کارشناس و یا طراح ما خواهد بود؛ شما ابتدا باید عکس شخصی یا تصویر منظره‌ای که قصد دارید بافته بشود را برای کارشناس ما ارسال کنید تا مناسب بودن عکس برای بافت را تایید کند.

مناسب بودن در اینجا بیشتر به با کیفیت بودن عکس برمی‌گردد؛ پس تمام تلاش خود را بکنید تا یک عکس با کیفیت بگیرید و یا در بین عکس‌های موجودتان با کیفیت ترین را انتخاب و برای ما ارسال کنید.

2. حال که تصویر ارسالی شما مجوز بافت گرفت 😀 وارد مرحله‌ی دوم می‌شویم که در واقع تایید شما خواهد بود؛ عکس سفارشی باید توسط طراح به نقشه‌ی تابلو فرش تبدیل و برای شما ارسال گردد تا اینبار شما نقشه‌ی عکس را تایید کنید، در غیر اینصورت ایرادهای موجود را بفرمایید تا در نقشه اصلاح شوند.

همچنین در صورتی که قصد دارید پشت زمینه‌ی عکس تغییر کند و یا چهره‌ی شخص روتوش شود، حتما به طراح ما بگویید تا در صورت امکان این امر انجام پذیرد.

3. پس از تایید نقشه، سفارش شما وارد صف بافت می‌شود؛ بسته به تعداد سفارش‌ها، بافت عکس روی فرش بین 10 روز تا 15 روز طول خواهد کشید تا سفارش شما آماده و ارسال شود.

3 مرحله‌ی بافت عکس سفارشی
3 مرحله‌ی بافت عکس سفارشی
نکته: دقت داشته باشید که در حالت بافت عکس به صورت ماشینی، نباید انتظار داشته باشید که دقیقا عکس ارسالی شما بر روی فرش اجرا شود. چون در بافت ماشینی نهایتا از 10 رنگ استفاده می‌شود در حالیکه ممکن است عکس دیجیتال شما دارای 256 رنگ باشد.

دستگاه چگونه تابلو فرش سفارشی ما را می‌بافد؟

پس از اینکه نقشه‌ی تابلو فرش آماده شد، از طریق رایانه‌ی دستگاه، نقشه را وارد کرده تا با توجه به پالت رنگبندی شرکت، بافت عکس روی فرش به صورت اتوماتیک شروع شود.

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه‌های جدید بافت فرش ماشینی، چه فرش و چه تابلو فرش را به صورت جفت و قرینه‌ی یکدیگر می‌بافند؛ پس عکس سفارشی شما نیز به صورت یک جفت تابلو فرش (که قرینه‌ی یکدیگر هستند) بافته و هر دو برای شما ارسال خواهد شد.

بافت عکس روی فرش به صورت جفت و قرینه
بافت عکس روی فرش به صورت جفت و قرینه

2) تبدیل عکس به تابلو فرش دستباف:

بافت عکس روی فرش به صورت دستباف لوکس‌ترین، پرهزینه‌ترین و زمانبرترین نوع تبدیل عکس به فرش می‌باشد.

 

سفارش بافت عکس به صورت دستباف چگونه صورت می‌گیرد؟

در حالت دستباف ابتدا عکس سفارشی شما برای طراح و بافنده ارسال می‌شود تا نظر نهایی را برای بافت بدهند.

در صورت توافق نهایی بین هر دو طرف (بین سفارش دهنده و بافنده)، عکس توسط طراح به کدهای رنگی برای بافت تبدیل می‌شود و پس از آن رنگ‌های متناسب با عکس توسط رنگرزی آماده می‌گردد. این مرحله از تبدیل تصویر سفارشی به نقشه تا آماده شدن نخ رنگ برای بافت، زمانی در حدود 2 ماه طول خواهد کشید.

در مرحله‌ی دوم نقشه و رنگ‌های آماده تحویل بافنده می‌شود تا یک بافت هنرمندانه انجام گیرد. بافت تابلو فرش دستباف، دقت و صبر و حوصله‌ی بسیاری را می‌طلبد که هر کسی قادر به انجام این کار نمی‌باشد. مرحله‌ی بافت نیز بسته به سایز تابلو فرش از 2 ماه تا 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت که بافت عکس روی آن به پایان برسد.

در نهایت پس از بافت تابلو فرش دستباف، به قسمت پرداخت تابلوفرش فرستاده می‌شود تا سطح رویی آن را کاملا صاف و یکدست نموده و برای ارسال آماده کند.

تبدیل عکس به تابلو فرش دستباف
تبدیل عکس به تابلو فرش دستباف

سفارش بافت عکس روی تابلو فرش برای چه مواردی کاربرد دارد؟

بافت عکس شخصی به عنوان تابلو فرش چهره بیشتر برای هدیه و یا قدردانی و یادبود از اشخاص صورت می‌گیرد. شاید تصور این باشد که بافت سفارشی عکس فقط شامل عکس‌های شخصی از افراد خانواده، آشنایان و دوستان می‌شود ولی به غیر از بافت چهره کاربردهای دیگری نیز دارد که در زیر لیست شده است:

 1. بافت تصویر سفارشی از یک منظره طبیعی که توسط خودتان عکس گرفته شده و یا از طریق جستجو در اینترنت یافته‌اید.
 2. بافت تصاویر حیوانات خانگی و یا سایر حیوانات وحشی و اهلی که دوست دارید آن‌ها را به صورت فرش داشته باشید.
 3. بافت اثرهای هنری شامل نقاشی‌های هنرمندان بزرگ و یا نقاشی‌های خودتان که دوست دارید همیشه ماندگار بماند.
 4. بافت اشعار بزرگان و یا حتی اشعار خوتان که دوست دارید همواره به صورت قابی از تابلو فرش در دید شما باشد.
 5. بافت تابلو فرش تبلیغاتی برای شرکت‌های دولتی و غیر دولتی
 6. بافت آرم و لوگو
 7. و سایر موارد

در واقع شما هر عکس و تصویری با هر موضوع و ایده‌ای را که مد نظر داشته باشید، قابلیت بافت دارند.

بافت تصویر سفارشی اسب به صورت تابلو فرش
بافت تصویر سفارشی اسب به صورت تابلو فرش

از چه جنس نخ‌هایی برای بافت عکس روی فرش دستباف و ماشینی استفاده می‌شود؟

همه‌ی کارخانه‌های معتبر که فرش ماشینی را با تعداد شانه و تراکم بالا می‌بافند، بیشتر از جنس نخ اکریلیک استفاده می‌کنند که از انعطاف و نرمی خوبی برخوردار بوده و دوام بیشتری هم نسبت به دیگر جنس‌های نخ دارند. تقریبا تمام الیاف اکریلیک وارداتی می‌باشند و معروفترین آن‌ها الیاف ترک و یا بایر آلمان هستند.

اما در تابلو فرش دستباف از الیاف طبیعی نظیر پشم و ابریشم استفاده می‌گردد. انتخاب نخ برای بافت عکس به صورت دستباف به عهده‌ی سفارش دهنده خواهد بود که از بین 3 جنس نخ پشم، کرک و یا ابریشم هر کدام را که انتخاب بنماید، بافته می‌شود.

معمولا پشم ارزانترین و ابریشم گرانترین نوع نخ در تبدیل عکس به تابلو فرش دستباف می‌باشد.

بافت ماشینی عکس با جنس نخ اکریلیک
بافت ماشینی عکس با جنس نخ اکریلیک

چه عکس‌هایی برای بافت تابلو فرش چهره مناسب هستند؟

در واقع همانطور که قبلا هم گفتیم هر عکس یا تصویری را می‌توان به صورت ماشینی و دستباف آماده کرد ولی اگر می‌خواهید که برای تابلو فرش چهره یک نتیجه‌ی عالی در بر داشته باشد حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

الف) برای بافت عکس روی فرش چه مواردی مناسب نیستند:

 1. اگر در عکس شما تعداد افراد زیادی حضور دارند، بر اساس تجربه‌ی ما، بافت عکس برای آن نتیجه‌ی جالبی در بر نخواهد داشت.
 2. اگر پس زمینه‌ی عکس شلوغ و یا اجزای غیر کاربردی و اضافه در پشت زمینه‌ی عکس باشد، باز هم بافت را پیشنهاد نمی‌کنیم یا حداقل از طراح بخواهید که پشت زمینه‌ی ساده‌ای را در نقشه‌ی نهایی آن قرار دهد.
 3. تصاویری که دارای تعداد رنگ زیاد باشد، برای بافت مناسب نیستند چون در بافت نهایتا 10 رنگ در بافت به کار می‌رود.

شاید بپرسید حالا که در 3 مورد بالا، بافت عکس روی فرش پیشنهاد نمی‌شود پس برای تبدیل عکس سفارشی به تابلو فرش از چه راهی استفاده کنیم؟ قطعا بهترین راه چاپ عکس روی تابلو فرش خواهد بود که از لینک مربوطه می‌توانید اطلاعات کاملی از نحوه‌ی چاپ روی فرش به دست آورید.

 

ب) برای بافت سفارشی عکس روی تابلو فرش چه مواردی مناسب هستند:

دقیقا بر عکس موارد بالا در اینجا صدق می‌کند:

 1. هر چقدر تعداد رنگ موجود در عکس کمتر باشد و همچنین پس زمینه‌ی خلوت‌تری داشته باشد، برای بافت مناسب‌تر می‌باشد.
 2. اگر در عکس سفارشی چهره‌ی یک یا دو نفر باشد، علاوه بر طراحی ساده‌تر نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت.

در نهایت اینکه اگر یک عکس پرتره از چهره‌ی کامل شخص و یا نیمرخ شخص با موهای افشان و ژولیده را برای بافت تصویر روی فرش بفرستید، می‌توان گفت که ایده آل‌ترین و بهترین نتیجه‌ی ممکن را برای یک تابلو فرش چهره هنری در بر خواهد داشت.

بافت عکس روی فرش به همراه نوشته
بافت عکس روی تابلو فرش به همراه نوشته

نظرات شما

2 پاسخ

 1. با سلام و عرض ادب
  سوال بنده اينه كه ميخوام يكي از اشعار خودمو به شكل تابلو فرش تقديم به عزيزي بكنم. سوال اول: آيا بايد كلا همه پروسه طراحي توسط خودم انجام بشه؟ اينكه خط نستعليق، طرح حاشيه و …
  بعد اينكه ميخوام به بهترين شكل و كيفيت ممكن اماده بشه و صرفا ابريشم خالص.
  تعداد ابيات بين ٧-٨ خواهد بود كه ابعاد تابلو حدودا ٥٠ سانت در ٧٠ سانت ميتونه باشه. ممكن هست يه برآورد اوليه قسمت بفرماييد.
  سپاسگذارم.
  جمالي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code