چاپ عکس روی تابلو فرش – چاپ کلاریس و چاپ سابلیمیشن

فهرست مطالب

چاپ عکس روی تابلو فرش چهره

شاید برای شما عبارت “چاپ روی فرش” قابل فهم باشه ، اما واقعیت اینه که برای تبدیل عکس به فرش یا تابلوفرش ، روش های مختلفی وجود داره و هر کدام مزایا و معایب خاص خودشون رو دارن.

تبدیل عکس به تابلو فرش چهره
تبدیل عکس به تابلو فرش چهره شامل چاپ عکس روی فرش و بافت عکس شخصی

شاید کمتر کسی از چاپ عکس روی تابلو فرش مطلع باشد و با شنیدن این موضوع، اولین سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که آیا چاپ عکس روی فرش بعد از مدتی از بین نمی‌رود؟

چاپ عکس روی تابلو فرش چهره
چاپ عکس سفارشی روی تابلوفرش به همراه قاب

در چند سال گذشته تکنولوژی انواع مختلف چاپ با رشد چشمگیری روبرو بوده به گونه‌ای که چاپ بر روی انواع سطوح مسطح و همچنین سطوح غیر مسطح (دارای پستی و بلندی) به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد؛

از جمله‌ی این موارد می‌توان به چاپ روی اجسام سختی چون انواع سنگ، سرامیک، کاشی، چوب، ام دی اف، کریستال، شیشه، انواع فلزات اشاره کرد و همچنین اجسام انعطاف پذیری مثل چاپ عکس روی تابلو فرش، پرده، پارچه و سایر موارد از این قبیل را نام برد.

در رابطه با تبدیل عکس به تابلو فرش، به غیر از بافت عکس، امروزه چاپ روی فرش به دلیل سرعت بالای آن و همچنین طبیعی بودن نتیجه‌ی کار نهایی بسیار متداول شده که انواع آن را در ادامه توضیح می‌دهیم.

 

معرفی انواع روش‌های چاپ عکس روی تابلو فرش

در حال حاضر 2 روش رایج برای چاپ عکس روی فرش موجود می‌باشد و هر روش دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در ادامه مشاهده خواهید کرد:

چاپ عکس روی تابلو فرش شامل چاپ کلاریس و چاپ سابلیمیشن

 

(روش اول): چاپ کلاریس روی فرش

چاپ کلاریس مدرنترین نوع چاپ بر روی تابلو فرش ماشینی می‌باشد که در این حالت به صورت جوهرافشان، چاپ مستقیما روی فرش انجام می‌گیرد (بر خلاف چاپ سابلیمیشن که ابتدا باید روی کاغذ مخصوص چاپ شود و سپس چاپ روی فرش انجام گردد).

در چاپ کلاریس هیچگونه محدودیت رنگی وجود ندارد و عینا رنگ‌های عکس به صورت دیجیتال روی فرش چاپ می‌شود که فقط بسته به کیفیت عکس ممکن است که نتیجه‌ی نهایی کار کمی مات و یا قدری به رنگ سرخ به نظر برسد.

چاپ کلاریس عکس روی تابلو فرش
چاپ کلاریس روی تابلو فرش

در ادامه همه‌ی خصوصیات فنی چاپ روی فرش کلاریس را بررسی کرده‌ایم:

عمق رنگ در تابلو فرش کلاریس

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که وقتی چاپ عکس روی تابلو فرش انجام می‌شود، رنگ تا چه عمقی از ریشه‌های تابلوفرش را در بر می‌گیرد؟ در چاپ کلاریس تقریبا تا انتهای الیاف فرش، رنگ نفوذ کرده به طوری که در پشت فرش هم رنگ تثبیت می‌شود و مانند فرش بافتی به نظر می‌رسد.

انواع سایزهای مختلف فرش کلاریس

با وجود اینکه تابلو فرش‌ها دارای اندازه‌های استانداردی هستند ولی در چاپ کلاریس روی فرش، هر سایزی را که تصور کنید قابل چاپ و تولید می‌باشد؛ از اندازه‌ی 20 سانتیمتر در 30 سانتیمتر بگیرید تا یک فرش 12 متری!!!

مدت زمان چاپ عکس روی تابلو فرش

در واقع پس از اینکه طرح و یا عکس سفارشی شما تایید نهایی گردید، وارد صف بافت و چاپ می‌شود که بسته به شلوغی صف سفارش‌ها، بین 10 روز تا 2 هفته طول خواهد کشید تا تابلو فرش چاپی آماده و ارسال گردد.

نمونه‌ای دیگر از تبدیل عکس به فرش از طریق چاپ کلاریس
نمونه‌ای دیگر از تبدیل عکس به فرش با چاپ کلاریس

جنس نخ، تعداد شانه و تراکم

معمولا تعداد شانه و تراکم در چاپ فرش‌های کلاریس بالا هست؛ تعداد شانه‌ی این نوع از فرش‌ها برابر با 1200 شانه و میزان تراکم آن نیز 3000 می‌باشد؛

جنس نخ تابلو فرش کلاریس نیز با سایر تابلوفرش‌های بافتی متفاوت بوده و دارای جنس نخ پلی اوژن است. این نوع از الیاف ضد حساسیت بوده که انعطاف پذیری و نرمی خاصی دارد.

(روش دوم): چاپ عکس روی تابلو فرش با روش سابلیمیشن (حرارتی)

چاپ حرارتی سابلیمیشن سریعترین حالت چاپ بر روی فرش می‌باشد؛

در چاپ سابلیمیشن ابتدا عکس سفارشی با پرینترهای مخصوص (کلندر) روی کاغذ روغنی مخصوص چاپ می‌شود و این کاغذ بر روی فرش سفید و خام که از پیش بافته شده است در دستگاه سابلیمیشن قرار می‌گیرد.

در نهایت دستگاه با پرس و به صورت حرارتی ظرف مدت کوتاهی رنگ کاغذ را به تابلو فرش منتقل کرده و تثبیت می‌کند (که این مدت زمان ممکن است بسته به جنس نخ تابلوفرش، از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول انجامد.)

چاپ سابلیمیشن عکس روی تابلوفرش
چاپ سابلیمیشن روی تابلوفرش

انواع جنس نخ تابلو فرش در چاپ سابلیمیشن

جنس نخ تابلوفرش ماشینی در هنگام چاپ عکس روی تابلو فرش موضوع مهمی است زیرا برای هر نوع جنس الیافی، مدت زمان پرس و حرارت متفاوت خواهد بود که این مدت زمان بر اساس تجربه‌ی کاری مشخص می‌شود.

انواع این الیاف را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

تابلوفرش با جنس نخ اکریلیک:

الیاف اکریلیک که به آن پشم مصنوعی هم گفته می‌شود نرم و منعطف می‌باشد و اگر هیت ست شده نباشد احتمالا دارای کمی پرز اولیه خواهد بود.

معمولا تابلو فرش‌های خام با جنس نخ اکریلیک، 1200 شانه و کرم رنگ هستند و وقتی چاپ روی فرش اکریلیک صورت می‌گیرد، تابلوفرش چهره قدری مات و یا کم رنگ‌تر نسبت به عکس اصلی به نظر می‌رسد.

تابلو فرش با جنس نخ فیلامنت و پلی استر:

نخ فیلامنت و پلی استر از جمله الیاف مصنوعی هستند که خواصی تقریبا شبیه به هم دارند و به آن‌ها ابریشم مصنوعی هم گفته می‌شود.

اکثر تابلو فرش‌های خام با جنس نخ فیلامنت و پلی استر، 1000 شانه و سفید رنگ هستند و وقتی چاپ عکس روی فرش فیلامنت صورت می‌گیرد، نتیجه‌ی کار روشن و قدری براق به نظر می‌رسد.

باالطبع این نوع فرش‌ها نرمی و انعطاف جنس اکریلیک را ندارند.

چاپ عکس روی تابلوفرش با چاپ حرارتی
نمونه‌ای دیگر از تبدیل عکس به تابلو فرش فرش با چاپ سابلیمیشن

عمق رنگ در چاپ حرارتی روی فرش

در حالت سابلیمیشن، چاپ عکس روی تابلو فرش به صورت سطحی می‌باشد و فقط یک لایه‌ی رنگی روی فرش را در برمی‌گیرد؛ به همین دلیل وقتی روی فرش دست می‌کشید، لایه‌های زیرین سطح فرش و در بین الیاف آن، به صورت خام (سفید رنگ یا کرم رنگ) دیده خواهد شد.

نکته: با توجه به اینکه در چاپ حرارتی فقط یک لایه‌ی سطحی بر روی فرش چاپ می‌شود در نتیجه پشت تابلو فرش خالی و سفید باقی می‌ماند که گروه piccarpet برای رفع این مشکل یک چاپ قرینه هم در پشت تابلوفرش می‌زند تا مانند تابلو فرش‌های بافتی به نظر برسد.

 

چاپ عکس روی فرش با روش کلاریس یا سابلیمیشن؟

همانطور که خصوصیات فنی این دو نوع روش چاپ در بالا تشریح شده است، در زیر یک نمونه فیلم از هر روش چاپ روی فرش برای شما آماده شده است تا انتخاب مناسبی داشته باشید:

نوع چاپ روی فرشتعداد رنگجنس نخزمان تکمیلارتفاع رنگابعاد
چاپ عکس روی تابلو فرش کلاریسنامحدودپلی اوژن14 روزعمقیبدون محدودیت
چاپ عکس روی فرش سابلیمیشننامحدودفیلامنت3 روزسطحیدارای محدودیت

 

نمونه فیلم از چاپ کلاریس بر روی فرش

در زیر نمونه‌ای از تابلو فرش کلاریس را می‌توانید مشاهده کنید:

همانطور که در فیلم مشاهده کردید، با دست کشیدن روی فرش، رنگ‌های نفوذ کرده هم در بین الیاف فرش و هم در پشت فرش به خوبی قابل دیدن هستند.

نمونه فیلم از چاپ سابلیمیشن روی فرش

در زیر نمونه‌ای از تابلو فرش چاپی با دستگاه حرارتی و پرسی سابلیمیشن را می‌توانید ببینید:

همانطور که دیدید، با کشیدن دست روی فرش، الیاف سفید و بدون رنگ در زیر لایه‌ی رویی فرش کاملا مشهود است ولی به طور کلی نتیجه‌ی کار نسبت به دیگر روش‌های تبدیل عکس به تابلوفرش بسیار طبیعی‌تر می‌باشد.

حال به سوال اول صفحه برمی‌گردیم که آیا در چاپ عکس روی تابلو فرش، رنگ‌های فرش بعد از مدتی پاک نخواهند شد؟ همانطور که در توضیحات خواندید، این نوع از چاپ‌ها با دستگاه‌های مخصوص و همچنین با رنگ‌های درجه 1 صورت می‌گیرد و کاملا بر روی فرش تثبیت می‌شوند به طوری که حتی با مواد شوینده‌ای نظیر شامپو فرش هم از بین نمی‌روند.

نظرات شما

یک پاسخ

  1. من خودم هم چاپ عکس روی فرش رو امتحان کردم و هم بافت ماشینی عکس، به نظرم همین چاپ خیلی طبیعی تر درمیاد؛ اگر کیفیت عکس هم بالا باشه که دیگه محشر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code