تابلو فرش دستباف کاشان – سفارش بافت تابلوفرش دستبافت

فهرست مطالب

تابلو فرش دستباف کاشان

امروز گروه تخصصی piccarpet مراحل سفارش تابلو فرش دستباف و همچنین نحوه‌ی بافت آن را برای شما آماده کرده است تا با آگاهی کامل بتوانید یک تابلوفرش دستبافت سفارشی و نفیس تحویل بگیرید؛ در ادامه با ما همراه باشید:

سفارش بافت تابلو فرش دستباف
تبدیل عکس به تابلو فرش دستباف

مراحل سفارش بافت تابلو فرش دستباف کاشان:

قبل از اینکه در مورد تاریخچه‌‌ی تابلوفرش دستبافت و نحوه‌ی بافت آن صحبت کنیم، مراحلی که برای سفارش باید طی شود را با هم بررسی می‌کنیم:

  1. مرحله‌ی نخست، تهیه‌ی یک عکس با کیفیت و یا یک طراحی زیبا می‌باشد؛ این عکس می‌تواند تصویر شخصی پرتره باشد و هم می‌تواند تصویر عمومی مثل منظره و گل باشد. این عکس سفارشی را می‌توانید از طریق صفحه‌ی تماس با piccarpet برای ما ارسال کنید. فقط در مورد عکس ارسالی حتما توجه داشته باشید که به صورت فشرده بفرستید که کیفیت آن حفظ شود.
  2. در گام دوم پس از اینکه کیفیت تصویر ارسالی توسط طراح تایید شد، هزینه‌ی طراحی، رنگرزی و همچنین بافت توسط کارشناس ما اعلام می‌شود.
  3. وقتی که توافق و تایید دو طرف یعنی سفارش دهنده و بافنده جهت هزینه‌ها و زمان آماده شدن حاصل شد، سفارش مشتری ثبت نهایی شده و عکس ارسالی توسط طراح به نقشه‌ی تابلو فرش دستباف تبدیل می‌گردد. این نقشه در واقع همان کدهای رنگی می‌باشد که بافنده بتواند با استفاده از آن، تابلوفرش را ببافد.
  4. پس از آماده شدن نقشه، باید نخ‌های رنگی توسط رنگرزی بر اساس همان کدهای رنگی آماده شود. مراحل آماده شدن نقشه و همچنین نخ‌ها توسط رنگرزی را باید زمانی بین 2 تا 3 ماه در نظر بگیریم.
  5. مرحله‌ی پنجم شروع بافت تابلو فرش دستباف توسط بافنده می‌باشد که با توجه به سایز تابلوفرش و تعداد رج و … باید زمانی بین 2 تا 6 ماه در نظر گرفته شود؛ دقت داشته باشید که در طول مدت بافت به صورت دوره‌ای، گزارشی از پیشرفت کار خدمت سفارش دهنده ارائه می‌گردد.
  6. با پایان یافتن کار بافنده، تابلوفرش دستبافت به قسمت پرداخت فرش فرستاده می‌شود تا اشکالات موجود رفع و روی تابلو فرش کاملا مسطح و یکدست گردد.
  7. وقتی که تابلوفرش کاملا آماده شد، در صورتی که فرش سفارشی به قاب نیاز داشته باشد می‌توانید از کانال مربوطه قاب مناسب را انتخاب کنید تا تابلو فرش دستباف به صورت قاب شده آماده گردد؛ البته اگر قصد دارید آن را به خارج از کشور ببرید، بهتر است که بدون قاب باشد تا مشکلات حمل و ارسال را نداشته باشید.
  8. در پایان، کار نهایی بسته بندی شده و تا درب منزل تحویل مشتری می‌شود.
سفارش بافت تابلو فرش دستباف
سفارش بافت تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستبافت یا تابلوفرش ماشینی؟

پاسخ به این سوال در واقع بسیار ساده هست؛ اگر از مردم سایر کشورهای دنیا بپرسیم که ما ایرانی‌ها را به چیزی می‌شناسند، به احتمال زیاد اولین جوابی که خواهند داد فرش و تابلو فرش دستباف خواهد بود!

ولی به هر حال خیلی از ماها از نظر زمانی و یا از نظر هزینه محدودیت‌هایی داریم که به ناچار باید به تابلو فرش ماشینی روی بیاوریم؛ در ادامه یک مقایسه‌ی کوتاه از این دو نوع تابلوفرش انجام داده‌ایم:

1) بافت تابلو فرش دستباف مستلزم هزینه‌ی بالاتری خواهد بود:

از نظر قیمتی به راحتی می‌توان گفت که بافت سفارشی تابلو فرش ماشینی بسیار ارزانتر در خواهد آمد؛ برای یک تابلو دستباف باید حداقل بیش از 10 برابر نوع ماشینی آن هزینه کنید.

2) تابلوفرش ماشینی در مدت زمان بسیار کمتری بافته و آماده می‌شود:

زمان هم عامل مهمی در بافت سفارشی عکس می‌باشد به خصوص وقتی که می‌خواهید به عنوان یک هدیه از آن استفاده کنید و زمان کافی ندارید؛ سفارش بافت تصویر به صورت ماشینی شاید 1 هفته یا نهایتا 2 هفته به طول انجامد ولی فرش تابلو دستباف حداقل 5 تا 6 زمانبر خواهد بود.

3) تابلوفرش دستبافت از نظر کیفیت بسیار بالاتر است:

از آنجاییکه برای بافت تابلو فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده می‌شود، باالطبع کیفیت کار نیز بالاتر خواهد بود؛ همچنین در دستباف با توجه به نیاز تصویر می‌توان از تعداد رنگ بالاتری استفاده کرد در حالی که در بافت ماشینی محدودیت رنگ وجود دارد.

تابلو فرش دستبافت برای صادرات
تابلو فرش دستبافت برای صادرات

تابلو فرش دستباف هنر زیبا و ماندگار ایرانی

تابلوفرش دستبافت جدای از اینکه هنری زیبا و ماندگار است، یک صنعت دیرینه و کهن برای مردم ایران زمین بوده است. از گذشته‌های دور تا کنون هنر بافت فرش و تابلو فرش‌های زیبا و نفیس در دستان ایرانیان بوده است و برای همه‌ی مردم جهان آشنا می‌باشد.

به هر نقطه از جهان که سفر کنید فرش‌ها و تابلوفرش‌های دستباف ایرانی را می‌توانید پیدا کنید که بی شک هر شخصی با هر سلیقه و نظری آن را تحسین می‌کند.

ما ایرانی‌ها به خوبی با هنر بافت فرش آشنایی داریم. اکثر ما دوران کودکی‌مان را پای دار قالی و خاطرات شیرین و زیبای آن سپری کرده‌ایم و خوب می‌دانیم که برپا کردن یک دار قالی و کیسه‌های پر از رنگ‌های زیبا یعنی چه.

معنی اسم آقا چله کش را خوب می‌دانیم و سفیدی چله‌های قالی را از نزدیک دیده‌ایم؛ با چشمان خود دیده‌ایم که چگونه یک طرح زیبا و خارق العاده آرام آرام روی تن و جان چله‌های سفید و بی روح نقش می‌بندد و نخ‌های رنگی چگونه دست بر گردن چله‌های قالی گره می‌کنند تا محکم و استوار برای همیشه سر جای خود بنشینند.

همه‌ی ما و نسل‌های گذشته‌ی ما حتی برای یک مدت کوتاه هم که شده دار قالی را از نزدیک دیده‌ایم و چگونگی بافته شدن فرش یا تابلو فرش دستباف را از نزدیک مشاهده کرده‌ایم. خیلی از ماها با آوای پود دادن و نقشه خوانی آشنایی داریم و صدای بافت تار به تار قالی‌ها مانند سمفونی زیبایی برای ما خاطره انگیز است؛ مثل نواختن یک موسیقی که ریتم و آهنگ آن هیچگاه تغییر نمی‌کند اما همیشه تازگی خود را دارد.

تابلوفرش دستباف ایرانی
تابلو فرش دستباف ایرانی

عناصر موجود در تابلوفرش دستباف:

عناصر بسیار زیادی در خلق یک تابلو فرش دستباف و زیبا دخیل هستند که هر یک به تنهایی عنصر مهمی به شمار می‌روند.

 

طراح و رنگرز

از رنگرزی که با عشق و شور و هیجان نخ‌های سفید را در دیگ‌های بزرگ رنگ می‌ریزد و به پای آن عرق می‌ریزد و شعر زیبای عشق و هنر را نجوا می‌کند و با دلبستگی تمام و حساسیت خاصی به تن بی جان و بی روح رنگ‌های سفید، جانی تازه می‌بخشد تا آن طراحی که خاطرات شیرین زندگی خود را با چاشنی عشق و محبت و سلیقه آغشته می‌کند تا یک طرح خارق العاده و افسانه‌ای را خلق کند تا دل و هوش هر بیننده‌ای را به خود خیره کند.

 

بافنده‌ی تابلو فرش دستباف

از بافنده‌هایی که پای دار قالی‌هایشان روزگار سپری می‌کنند و تمام خاطرات و روزهای تلخ و شیرین خود را در میان گره‌های قالی پنهان می‌کنند و آرزوهای دور و نزدیک خود را آرام آرام در ذهن خود مرور می‌کنند و نجوای نقشه خوانی می‌کنند. “یه زرد رو … قرمز کور کن … سبزو بزن جفتش … مله‌ای رو بنداز …” این است آن لالایی‌هایی که مادران ما پای دار قالی با صدای ظریف و پر از آرزو برای ما می‌خواندند.

فرش‌ها و تابلوفرش‌های دستبافت دنیای پنهان و اسرارآمیزی در خود دارند؛ شاید به خاطر همین دنیای پنهان درون قلب و روح آن‌هاست که به این هنر زیبا شکوه و عظمت می‌بخشد و به ارزش و اهمیت آن می‌افزاید. واقعا کسی چه می‌داند که در پشت هر تابلو فرش دستباف چه دنیایی نهفته است و چه آرزوهایی در تارو و پود آن گره خورده است.

کسی چه می‌داند که بافنده‌ی آن فرش یا تابلوفرش دستبافت مزد بافت خود را صرف چه کار مهمی کرده است؛ شاید با پول آن جهیزیه‌ی دختر خود را که به تازگی عروس شده است تهیه کرده باشد که مطمئنا هنگام بافت آن دلشان شاد بوده و خنده‌ها و رویاهای عروسی خود را در دل فرش یا تابلو فرش خود به یادگار گذاشته‌اند. صدای قهقهه و کل زدن‌های آن‌ها را می‌توانی بشنوی آنگاه که قالی را تمام کرده‌اند و از روی دار پایین می‌کشند. در واقع این فرش یا تابلوفرش نفیس قداست دارد.

شاید هم مادر دامادی آن را بافته تا برای گل پسر خود جشن دامادی بگیرد و به آرزوی دیرینه‌ی خود لباس دامادی بپوشاند. بوی اسفندی که پای دار قالی دود کرده و صدای صلواتی که موقع قیچی کردن فرش از دار قالی بلند بلند گفته می‌شود را می‌توان شنید.

و شاید هم یک نو عروس برای دل خود آن تابلو فرش دستباف را بافته است. آرزوهای بلند بلند زندگی مشترکشان را در رج به رج تابلوی خود بافته و نقش زیبایی بر روی آن زده است.

 

صنعت تابلوفرش دستبافت و ارزش بالای آن

شاید همین دنیاهای شیرین و شادی که در پشت پرده‌ی تابلو فرش‌های دستباف وجود دارد، ارزش و قیمت آن‌ها را تعیین می‌کند.

امروزه صنعت فرش و تابلوفرش دستباف ایرانی هنری جهانی شده است و برای تمام دنیا آشنا و پایتخت این صنعت ماندگار کاشان و تبریز است.

خیلی وقت‌ها اتفاق می‌افتد که حتی توریست‌هایی که برای سفر به ایران می‌آیند یکی از گزینه‌های مهم آن‌ها برای بازدید در کاشان بازدید از قالیبافی خانه‌های این شهر می‌باشد. آن‌ها دوست دارند از نزدیک ببینند که یک تابلو فرش دستباف که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند و پای هر عابری را در مقابل خود سست می‌کند چگونه روح و جان می‌گیرد و آوای زیبای نقشه خوانی را از نزدیک بشنوند و دستی بر جان و تن دار قالی بکشند. آن‌ها دوست دارند که موسیقی پود دادن دار قالی را از نزدیک بشنود تا با تمام وجود خود درک کنند.

صنعت فرش و تابلوفرش دستبافت یکی از مهمترین گزینه‌های اقتصادی این جامعه محسوب می‌شود. فکرش را بکنید که در ورای آن چند نفر نان شب خود را تهیه می‌کنند. شاید به خاطر دعای خیر آن‌هاست که وجود یک فرش تابلو دستباف در خانه با هر تصویر و مضمونی انرژی مثبت و خوبی به اهل آن خانه می‌بخشد.

 پیشرفت تکنولوژی نیز روی این هنر زیبا تاثیرات زیبایی گذاشته است. تنوع نقشه‌ها و طرح‌ها نسبت به گذشته بیشتر شده است و این خود نکته‌ی مثبت تاثیر تکنولوژی روی این هنر زیباست.

شما هر سلیقه و نظری هم که داشته باشید خیلی راحت می‌توانید آنچه را که دوست دارید و یا در ذهنتان وجود دارد، به راحتی روی یک تابلو فرش پیاده کنید. پیشرفت و به روز شدن طراحی‌ها و نقشه‌های تابلو فرش دستباف آنقدر متنوع و گسترده شده‌اند که به سادگی می‌توان گفت پاسخگوی تمام سلیقه‌های مردم می‌باشد.

یکی دیگر از تاثیرات مثبت پیشرفت تکنولوژی روی صنعت فرش و تابلوفرش‌های دستبافت این است که باعث شده تا تنوع رنگ‌های به کار برده شده در آن بیشتر و گسترده‌تر از گذشته باشد. گستردگی رنگ‌ها و وجود نخ‌های ابریشمی خارق العاده باعث شده تا زیبایی آن‌ها دوچندان باشد و چشم هر بیننده را به خود خیره کند. این پیشرفت باعث شده که به راحتی بتوانید متناسب با دکوراسیون منزل خود آنچه را که از نظر رنگی مورد نظرتان است در میان تابلو فرش‌های دستباف پیدا کنید.

یکی دیگر از تاثیرات فوق العاده‌ی پیشرفت تکنولوژی روی تابلو دستبافت این است که شما حتی می‌توانید عکس‌های شخصی و خانوادگی خود را نیز به صورت یک فرش تابلو دستباف داشته باشید. شما می‌توانید با انتخاب یک عکس زیبا از خودتان، فرزندتان، همسرتان و یا هر شخص دیگری که برای شما جزء عزیزترین و مهمترین شخص زندگی‌تان محسوب می‌شود آن را به یک تابلوفرش دستبافت زیبا تبدیل کنید و برای همیشه روی دیوار خانه‌ی خود نگه دارید.

انتخاب یک تابلوی زیبا می‌تواند بهترین گزینه باشد برای آن‌هایی که دوست دارند شیک‌ترین و زیباترین و نفیس‌ترین هدیه را به عزیزترین و بهترین و مهمترین شخص زندگی خود تقدیم کند.

هنر زیبای ایرانی لایق چشمان و نگاه زیبای شماست. این زیبایی را با یک تابلو فرش دستباف به زندگی خود و عزیزانتان تقدیم کنید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *