تابلوفرش – انواع تابلو فرش و دسته بندی موضوعی آن

فهرست مطالب

تابلوفرش کاشان

از گذشته‌های دور تا کنون هنر قالی بافی جزء هنرهای اصیل ایرانی‌ها بوده است؛ هنر بافت فرش و تابلوفرش که تجلی‌گر زیبایی، عشق و فرهنگ ما ایرانی‌ها می‌باشد. فرش‌هایی که در هر گره رنگ و تار و پود خود دنیایی از خاطرات و زیبایی‌ها و سلیقه‌ی بافنده و طراح خود را در بر داشته است.

تابلوفرش کاشان
تابلوفرش کاشان

در واقع بافنده‌ی تابلو فرش، با هر گره از رنگ‌های زیبایی که به جان بی روح و سفید چله‌های آن می‌زند، علاقه و عشق و آرزوها و خاطرات خود را با آن می‌بافد و در آخر از شاهکار هنری که دستان خود آن را خلق کرده است لذت می‌برد.

مادران و مادربزرگ‌های ما راز بافت این هنر قشنگ را خوب می‌دانند. همه‌ی آن‌ها حتی برای یک بارهم که شده در زندگی خود دستی بر تار و پود قالی زده‌اند و رنگ و نخ و چله‌ی آن را از نزدیک لمس کرده‌اند.

حتی خیلی از ما که به قول خودمان نسل امروزی به حساب می‌آییم، دستی بر بافت فرش یا تابلوفرش داشته‌ایم و برای گذراندن ساعات بیکاری خودمان هم که شده شاید یک دار قالی برپا کرده‌ایم و تابلو فرشی بافته‌ایم. البته که کار سختی هست و صبر و حوصله‌ی زیادی می‌طلبد.

بافت تابلوفرش

گذشتگان ما با آوای زیبا و دلنواز و آرام نقشه خوانی آشنایی دارند و به خوبی معنی و مفهوم سمفونی زیبای کوبیدن رنگ‌ها و ریشه‌ها بر پیکره‌ی قالی را می‌دانند و چه بسیار درس‌هایی که در پای دار قالی آموخته‌اند؛ درس صبر و شکیبایی، درس زیبایی و خلقت.

امروزه تابلوفرش از جمله لوازم لوکس برای منزل و محل کار به شمار می‌رود که بیش‌تر جنبه‌ی تزئینی دارد. تابلو فرش در واقع، ذوق و هنر ایرانی را همراه با زیبایی شگفت انگیز در ترکیبی استثنایی نمایان می‌سازد.

تابلو فرش در دکوراسیون منزل
تابلو فرش در دکوراسیون منزل

انواع تابلوفرش از نظر نوع بافت

ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تابلو فرش در جهان قلمداد می‌شود؛ از نظر بافت، فرش تابلو را می‌توان به دو صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  1. تابلوفرش دستباف:

تابلو فرش‌های دستباف با استفاده از دارهای قالی بسیار ساده و به وسیله‌ی دستان هنرمند مردمان این مرز و بوم (هم به صورت کارگاهی و هم به صورت خانگی) بافته می‌شوند که از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند؛ سردرود تبریز به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تابلو فرش دستبافت در ایران و جهان شناخته می‌شود.

  1. تابلو فرش ماشینی:

تابلوفرش ماشینی با استفاده از ماشین‌آلات کامپیوتری مدرن نظیر شونهر، HCP و HCI بافته می‌شود که بر گرفته از تکنولوژی بافت بلژیک و آلمان می‌باشد؛ شهرستان کاشان (واقع در استان اصفهان) را می‌توان بزرگترین تولید کننده‌ی تابلو فرش ماشینی، نه تنها در ایران که در جهان دانست.

تابلو فرش ماشینی طرح کوچه باغ

 

همچنین فرش تابلو ماشینی را نیز می‌توان به دو صورت آماده کرد:

1) بافت روی فرش

در روش اول و معمول یعنی بافت عکس روی تابلو فرش، تصویر مورد نظر شامل عکس شخصی، منظره و … به نقشه‌ی فرش تبدیل شده و سپس بر اساس نقشه، بافت توسط دستگاه به صورت ریشه به ریشه صورت می‌گیرد.

 

2) چاپ روی تابلوفرش

حالت دوم، در واقع حالت چاپ عکس روی تابلو فرش می‌باشد که بیش‌تر برای عکس‌های شخصی و سفارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در این حالت فرش به صورت خام و به رنگ سفید یا کرم توسط دستگاه بافته شده و سپس عکس مورد نظر بر روی فرش ماشینی توسط دستگاه‌های مخصوص چاپ می‌گردد.

نمونه‌ای از چاپ نقاشی مینیاتوری روی تابلو فرش
نمونه‌ای از چاپ نقاشی مینیاتوری روی تابلو فرش

دسته بندی موضوعی تابلو فرش ماشینی و تابلوفرش دستباف

تابلوفرش ماشینی و تابلو فرش دستباف را از نظر نقش مایه و موضوع بافت می‌توان به 10 دسته‌بندی متفاوت تقسیم کرد:

1) طرح منظره

تابلو فرش طرح منظره، بافت مناظر طبیعی بکر می‌باشد که بیش‌تر در طبیعت مناطق روستایی قابل رویت است؛

اجزای طبیعی به کار رفته در این نوع تابلوها شامل دریاچه و رودخانه‌های پر آب، دار و درخت‌های سر به فلک کشیده، آسمان، کوه، پل‌های چوبی و سنگی، قایق، کلبه‌های چوبی زیبا و … می‌باشد.

دسته‌بندی تابلو فرش منظره
تابلو فرش منظره – تابلوفرش طبیعت

2) طرح گل و گلدان

همانطور که مشخص است تابلوفرش با موضوع گل در بردارنده‌ی دسته گل‌های زینتی و طبیعی همراه با ساقه و برگ می‌باشد که معمولا در داخل گلدان‌هایی قرار گرفته‌اند؛ در برخی موارد ممکن است که از پرندگان زیبا و خوش رنگی چون قناری و طوطی در آن استفاده شده باشد.

دسته‌بندی تابلو فرش گل
تابلوفرش طرح گل و گلدان

3) تابلو فرش چهره (عکس شخصی)

این نوع تابلوها با سفارش شخصی به منظور هدیه‌ی تولد نزدیکان و یا سایر مناسبت‌ها نظیر هدیه‌ی ولنتاین و … و یا همچنین با سفارش ارگان‌های دولتی و غیر دولتی به منظور یادبود و قدردانی تولید می‌شوند؛

تبدیل عکس شخصی به تابلو فرش چهره هم به صورت چاپی و هم به صورت بافت ماشینی و دستباف صورت می‌گیرد که می‌توان گفت امروزه برای این نوع از تابلوها چاپ روی تابلوفرش بسیار رایجتر شده است.

4) طرح‌های فرانسوی

تابلوهای طرح فرانسوی شامل میهمانی‌ها و مجالس بزم و دورهمی اروپاییان قدیم است که برگرفته از نقاشی‌های فرانسوی است؛ معروف‌ترین این نوع تابلوها عبارت است از: گیتارزن، پاسورباز، شاعر جوان و ….

تابلو فرش فرانسوی
طرح‌های فرانسوی

5) تابلوفرش با موضوع نقاشی مینیاتوری

این نوع تابلو فرش‌ها برگرفته از آثار نقاشی هنرمندان مینیاتوری ایرانی به خصوص نقاشی‌های استاد محمود فرشچیان است؛ نقش مایه‌ی این نوع تابلوها بیش‌تر شامل موضوع خیر و شر، فرشته و دیو و … می‌باشد.

تابلو فرش مینیاتوری
طرح مینیاتوری

6) تابلو فرش آیه قرآنی و مذهبی

تابلوفرش قرآنی برگرفته از آیاتی نظیر “بسم الله الرحمن الرحیم”، “و ان یکاد الذین”، آیت الکرسی، سوره‌های قرآنی مثل چهارقل و همچنین نام‌های مقدسی چون “الله” می‌باشد.

تابلو فرش آیه قرآنی و مذهبی
تابلو فرش آیه قرآنی

7) طرح حیوانات

نقش مایه‌ی این تابلوها بیش‌تر حیواناتی نظیر ببر، شیر، گرگ، اسب، سگ و گربه است.

تابلو فرش حیوانات
طرح حیوانات

8) تابلوفرش‌های با موضوعات ترکیبی

تابلوفرش‌های با موضوعات ترکیبی در واقع ترکیب دو یا چند موضوع از موضوعات اشاره شده در بالا می‌باشد؛ به طور مثال ترکیب دو موضوع منظره و حیوانات در یک قاب.

این تابلوها همچنین شامل تصاویر ایرانیان باستان به خصوص دوران سلسله‌ی هخامنشی می‌شود؛ از جمله‌ی این عکس‌ها می‌توان به تصاویر تخت جمشید، نماد فروهر یا اهورامزدا، کوروش و همچنین زنان دوران هخامنشی اشاره نمود.

قابل ذکر است که انواع تابلو فرش با طرح تندیس نیز در این دسته بندی قرار گرفته است که نقش مایه‌ی این تابلوها برگرفته از مجسمه‌های معروف جهان می‌باشد و به صورت فرش بافته می‌شوند.

تابلو فرش ترکیبی شامل ایران باستان و تندیس‌ها
تابلوفرش‌های ترکیبی

حال اگر شما هم مانند ما درباره‌ی داشتن یک تابلوفرش در خانه‌ی خود و یا هدیه دادن آن به عزیزترین شخص زندگیتان و یا نصب کردن آن روی دیوار خانه‌ای که تازه خریده‌اید و یا نوعروس هستید و می‌خواهید در منزل خود داشته باشید، می‌توانید خیلی راحت با خرید اینترنتی تابلو فرش از سایت “piccarpet.com” که دارای طرح‌های زیبا و متنوع هستند و با قاب‌های خاص و زیبا بسته بندی شده‌اند، فضای محیط منزل و یا محل کارتان را دلنشین کنید.

تابلوفرش‌های دلنشین که دارای طرح‌های خاص و زیبا و متنوع هستند و چشم هر بیننده را خیره و مجذوب خود می‌کند و بیننده را برای چند ثانیه‌ای پای خود نگه می‌دارد؛ تابلو فرش‌هایی که با طراحی خاص خود و رنگ‌های خیره کننده‌ای که دارند هر کسی را وادار می‌کند تا به خالق آن همه زیبایی در دل خود آفرین بگوید؛

تصور کنید تصویری زیبا از یک منظره‌ی طبیعی خاص و یا حیات وحشی شگفت انگیز و دوست داشتنی را روی دیوار اتاق خود در قابی زیبا از جنس تابلوفرش نفیس که رنگ‌های زیبایی دارد؛ واقعا چه نشاط و شور و لذتی در دل آدم به وجود می آورد: منظره‌ی یک جنگل، گل‌های زیبا و خارق العاده، دریا، باغ و بوستان، حیوانات شگفت انگیز، کوچ پرندگان و …

حتی افرادی هم که دارای سلایق خاصی هستند، مطمئنا در میان تابلوها می‌توانند عکس مورد نظر خود را پیدا کنند و از دیدن آن لذت ببرند. افرادی که عاشق طرح‌های خاص و عاشقانه هستند، تصاویر زیبا از کتاب‌ها و داستان‌های کهن ایرانی، تصاویری از افسانه‌های عاشقانه و تاریخی، تصاویری از داستان‌های لیلی و مجنون، گلستان و بوستان، شیرین و فرهاد، داستان‌های شاهنامه و یا حتی تندیس‌های خاص و زیبا، وقایع تاریخی و ناب در ادوار گذشته و حتی تصاویر مذهبی که به زیبایی هرچه تمام‌تر بر روی تابلو فرش‌ها بافته شده است.

همه‌ی ما از هر کجای دنیا که باشیم، با هر فرهنگ و عقیده‌ای که داشته باشیم حتما 1 عدد تابلو فرش ماشینی یا دستباف بر اساس سلیقه و اعتقاد خودمان در خانه داریم که برای ما یادآور یک خاطره می‌باشد.

تابلوفرش‌های آیات شریف قرآن به خاطر قداستی که دارند و زیبایی و آرامشی که به روح و وجود ما می‌دهند در خانه‌ی اکثر مسلمانان وجود دارد و جای خود را به عنوان یک هدیه‌ی ماندگار و نفیس خیلی زود در میان مردم باز کرده است؛ آیات قرآنی که جلوه‌گر زیبایی خاصی روی دیوارهای ساده‌ی خانه‌های ما هستند و آرامش خاصی را برای ما به همراه دارند.

تابلوفرش آیه با قاب چوبی سفید
تابلو فرش ماشینی آیه

تابلوفرش‌ها به عنوان یک هدیه‌ی ماندگار برای همه‌ی ما ارزشمند هستند و به خاطر زیبایی و طراحی‌های متنوعی که دارند دست ما را در انتخاب نوع آن بر اساس سلیقه‌ی دوست، آشنا، همکار و یا هر شخص دیگری که می‌خواهیم به او هدیه بدهیم باز گذاشته‌اند.

ولی قابلیت خاص و منحصر بفردی که این نوع هدیه نسبت به هرچیز دیگری دارد این است که می‌توانیم حتی یک عکس زیبا از شخص مورد نظر خود را برای او به یک تابلوفرش نفیس و ماندگار تبدیل کنیم و به عنوان یک یادبود زیبا و خاص به او تقدیم کنیم.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *